Contestants Rodeo Schedule DrawsResults 2022 Standings | 2021 Results 2021 Standings



Choose the Rodeo to view:

Currently Viewing: Headwaters RAM Rodeo

Official Draw

EventNameStock
Novice Bucking Horse - Saturday
1Strongman, Chase (#1179)
2Younglao, Cody (#1318)
3Stutzman, William (#1339)
EventNameStock
Novice Bucking Horse - Sunday
1Mast, Peter (#1292)
2Younglao, Cody (#1318)
3Strongman, Chase (#1179)
4Stutzman, William (#1339)
EventNameStock

Bareback

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1 OutRitchie Welch (#223) - Cambridge, ON523 Aces High
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Chase Park (#1330) - Fisherville, ON BW "Hitch"

Barrel Racing - Ladies

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Amanda Craven (#1259) - Chatham, On  
2Tory Fry (#353) - Enterprise, ON  
3Montana Kerr (#1015) - Napanee , Ontario  
4Cierra Boniface (#916) - Castleton , Ont  
5Jessie Nooren (#150) - Appin, ON  
6Alexandra Hawrylak (#1257) - Durham, ON  
7Deena Terry (#1355) - Uxbridge, ON  
8Caitlin Johnston (#984) - Brantford, ON  
9Amanda Brown (#1231) - East Garafraxa, ON  
10Deirdre Smullen (#683) - Uxbridge, Ontario  
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Robyn Spearman (#30) - Belmont , Ontario  
2Stacey VanLoon (#213) - Thamesford, ON  
3Jennifer Hazeleger (#1225) - Guelph, On  
4Jordyn Riehl (#172) - Gadshill, Ontario  
5Bronwyn Hart-Irwin (#78) - Southampton, ON  
6Elena Van Nuland (#620) - Monkton, ON  
7Paige Malloy (#1261) - Bluevale, ON  
8Cayla Mursall Dick (#638) - Leamington, ON  
9Jordan Thomson (#501) - Chesley, Ontario  
10Daniella Jezdic (#783) - Harrow, ON  
     Slack: Sat Jun 18, 06:30 PM

1Heather Pople (#661) - Victoria Harbour , On  
2Kaleigh McKay (#985) - Brantford, ON  
3Kayla Dagenais (#387) - Fergus, ON  
4Mackenzie Finney (#852) - Bethany, On  
5Aidan Barsanti (#1081) - Port Hope , Ont  
6Joanne Fisher (#627) - Dutton, ON  
7Kianna Mordue (#1370) - New Hamburg , ON  
8Mishelle Terry (#1328) - Uxbridge, ON  
9Brittany Cronin (#1352) - Coboconk, ON  
10Cheyenne Kerr (#1000) - Napanee, ON  
11Shelby Morton (#1265) - Owen Sound, Ontario  
12Sage Althouse (#784) - Durham, ON  
     Slack: Sun Jun 19, 10:00 AM

1Leah Way (#995) - Edwards, Ontario  
2Morgan Smith (#9) - Auburn, ON  
3Lisa Watson (#218) - London, ON  
4Jenna Belshaw (#745) - Georgetown, ON  
5Hailey Stoddart (#199) - , ON  
6Anna Dale (#216) - Lakeside, ON  
7Yasmeen Iravani (#236) - Dashwood, ON  
8Brittany Tam (#1361) - Staffa, ON  
9Denise MacIver (#902) - Amaranth, Ontario  
10Sarah Kipfer (#110) - Mitchell, ON  
11Jenn Hutchings (#1113) - Maxwell, ON  
12Emma McInerney (#1229) - Alton, ON  
13Patsy Wells (#133) - Maxwell, ON  
14Erika MacInnis (#1237) - Dundalk , On  
15Denise Stoddart (#198) - Auburn, Ontario  
16Liz Hearne (#455) - East Garafraxa, ON  
17Mackenzie Murdoch (#146) - Kippen, ON  
18Kristin Arnold (#1042) - Thornbury, ON  
19Taylor Alves (#1363) - Georgetown, ON  
20Meghan McInnes (#1290) - Mississauga, Ontario  
21Brooke Leggette (#1264) - Cavan, On  
22Hannah Matchett (#1377) - Caledon, ON  

Bull Riding

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Curtis Crowley (#1314) - Flesherton , Ontario  
2Thomas Faichney (#1327) - Dundas, ON  
3Tyler Bertolo (#1359) - Teeswater, ON  
4Corne Deboer (#1076) - Mount Elgin , ON  
5Stuart Rae (#1271) - Boddington Western Australia , Ontario  
6Dylan Schmidt (#1357) - Walkerton , ON  
7Mitchel Walker (#1218) - Rothsay, Ontario  
8Tyler Bauer (#280) - Amaranth, ON  
9Kayne Drew (#1267) - Mogumber, Western Australia, ON  
10 OutBrad VanUden (#943) - Nestleton, Ont  
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Ashten Buzsik (#573) - Tilsonburg, ON  
2Austin Illman (#99) - Paris, ON  
3Carter Mcconnell (#1227) - Kimberley , ONT  
4Brett Timmermans (#209) - Parkhill, ON  
5Tyler Ewart (#301) - Melbourne, ON  
6Jack O‚ÄôRourke (#1234) - Dublin, Ontario  
7Logan Turner (#1220) - Gananoque , Ontario  
8Tim Picard (#1238) - Venosta, QC  
9James Mackie (#1221) - Edwards , Ontario  
10Jayson Male (#1379) - Addison, ON  

Novice Bucking Horse - Saturday

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Chase Strongman (#1179) - Utopia, ON 1910
2Cody Younglao (#1318) - Tees Water, ON Res Nite
3William Stutzman (#1339) - South Bruce Peninsula , AB Red Crow

Novice Bucking Horse - Sunday

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Peter Mast (#1292) - Wiarton , Ontario 528
2Cody Younglao (#1318) - Tees Water, ON 1910
3Chase Strongman (#1179) - Utopia, ON BW "Hitch"
4William Stutzman (#1339) - South Bruce Peninsula , AB Res Nite

Pole Bending

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Jessie Nooren (#150) - Appin, ON  
2Amanda Craven (#1259) - Chatham, On  
3Deirdre Smullen (#683) - Uxbridge, Ontario  
4Cierra Boniface (#916) - Castleton , Ont  
5Cheyenne Kerr (#1000) - Napanee, ON  
6Jenna Dykxhoorn (#761) - Ingersoll, ONT  
7Montana Kerr (#1015) - Napanee , Ontario  
8Kari Garrett (#718) - East Garafraxa, ON  
9Tory Fry (#353) - Enterprise, ON  
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Emily Kilpatrick (#1222) - Maxwell, ON  
2Bronwyn Hart-Irwin (#78) - Southampton, ON  
3Jessica Haney (#14) - Seaforth, ON  
4Jennifer Rodger (#233) - Bayfield , ON  
5Daniella Jezdic (#783) - Harrow, ON  
6Patsy Wells (#133) - Maxwell, ON  
7Stacey VanLoon (#213) - Thamesford, ON  
8Denise Stoddart (#198) - Auburn, Ontario  
9Cayla Mursall Dick (#638) - Leamington, ON  
     Slack: Sat Jun 18, 06:30 PM

1Jazmine Kreische (#858) - Norwood, on  
2Mackenzie Finney (#852) - Bethany, On  
3Emilee Langford (#1246) - Petrolia, ON  
4Brooklyn MacDougall (#1326) - Glencoe, ON  
5Wendy Terry (#1350) - Uxbridge, ON  
6Shelby Morton (#1265) - Owen Sound, Ontario  
     Slack: Sun Jun 19, 10:00 AM

1Madison Hislop (Eikel) (#600) - Lakeside, ON  
2Emily DeWetering (#1360) - Mitchell, ON  
3Emma McInerney (#1229) - Alton, ON  
4Liz Hearne (#455) - East Garafraxa, ON  
5Jenna Belshaw (#745) - Georgetown, ON  
6Sarah Moore (#1332) - Shelburne, ON  
7Jenn Hutchings (#1113) - Maxwell, ON  
8Abby Debus (#737) - Brunner, ON  
9Mary Loggan (#1242) - Tavistock, ON  
10Kristin Arnold (#1042) - Thornbury, ON  

Saddlebronc

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Allan Mussell (#1338) - Kemptville, ON Sweet Thing
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Lester Bowman (#12) - Madoc, ON Racers Edge
2Kirkland Reaney (#1023) - Metcalfe, ON Blackfoot
3Gideon Stutzman (#1062) - Owen Sound, Ontario Marks Money
4Trevor Cowley (#1144) - Stillwater, Novascotia , NS Archie Bunker

Youth Barrel Racing

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Erin Kim (#1347) - Uxbridge, ON  
2Hannah Brown (#1232) - East Garafraxa, ON  
3Shaylynn Cornish (#1033) - Indian River, ON  
4Caitlyn Binns (#1247) - Annan, Ontario  
5Ashley Cornish (#1286) - Indian River, ON  
6Breanna Linders (#694) - Sutton W, ON  
7Sydney Mainprize (#1349) - Sutton , ON  
8Katie Turner (#1086) - Manilla, Ontario  
9Emilee Langford (#1246) - Petrolia, ON  
10Isla Dobbins (#1362) - Minden, ON  
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Alyiah Chantler (#1121) - Egbert, ON  
2Grace Holm (#1137) - Walkerton, Ontario  
3Jase MacIver (#1331) - Orangeville, ON  
4Iralyn Marsden (#1366) - Shelburne, ON  
5Emma Hassard (#1279) - Owen Sound, ON  
6Lindsay Johnson (#1329) - Orangeville, ON  
7Mack Moore (#1228) - Sandford, ON  
8Maddie McInerney (#1230) - Alton, ON  
9Rachel MacInnis (#1236) - Dundalk , On  
     Slack: Sat Jun 18, 06:30 PM

1Autumn Mainprize (#1348) - Sutton , ON  
2Brooklyn MacDougall (#1326) - Glencoe, ON  
3Olivia DenHollander (#1254) - Exeter, ON  

Youth Pole Bending

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Olivia DenHollander (#1254) - Exeter, ON  
2Shaylynn Cornish (#1033) - Indian River, ON  
3Ashley Cornish (#1286) - Indian River, ON  
4Hannah Brown (#1232) - East Garafraxa, ON  
5Grace Holm (#1137) - Walkerton, Ontario  
6Breanna Linders (#694) - Sutton W, ON  
7Isla Dobbins (#1362) - Minden, ON  
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Mack Moore (#1228) - Sandford, ON  
2Emma Hassard (#1279) - Owen Sound, ON  
3Lindsay Johnson (#1329) - Orangeville, ON  
4Rachel MacInnis (#1236) - Dundalk , On  
5Iralyn Marsden (#1366) - Shelburne, ON  
6Jase MacIver (#1331) - Orangeville, ON  
7Maddie McInerney (#1230) - Alton, ON  
     Slack: Sat Jun 18, 06:30 PM

1Katie Turner (#1086) - Manilla, Ontario  
2Autumn Mainprize (#1348) - Sutton , ON  
3Sydney Mainprize (#1349) - Sutton , ON  
4Erin Kim (#1347) - Uxbridge, ON  

Youth Steer Riding

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Patrick Cameron (#1346) - Oakwood, ON  
2Wil Blythe (#1343) - Mildmay, ON  
3George Kroecker (#1336) - Langton , ON  
     Performance 2: Sun Jun 19, 01:00 PM

1Lorne Lickiss (#1085) - Sunderland, ON  
2Noah Van Every (#1372) - Hagersville, ON  

Rescue Race

     Performance 1: Sat Jun 18, 04:00 PM

1Cheyenne Kerr (#1000) - Napanee, ON
    Cruz Villages (#1353) - Napanee, ON
 
 
2Tory Fry (#353) - Enterprise, ON
    Andrew Deschamps (#564) - Notre Dame Nord, QC
 
 
3Rob Brown (#635) - East Garafraxa, ON
    Hannah Brown (#1232) - East Garafraxa, ON
 
 
4Ashley Cornish (#1286) - Indian River, ON
    Shaylynn Cornish (#1033) - - Indian River, ON
 
 
5Olivia DenHollander (#1254) - Exeter, ON
    Grace Holm (#1137) - - Walkerton, Ontario
 
 
6Montana Kerr (#1015) - Napanee , Ontario
    Manuel Ramos (#1375) - - Sarnia , ON
 
 
';


The Central Rodeo League is powered by the Rodeo Management SystemTM
Powerful.Flexible.Automated.

Copyright © 2023 Rodeo Ready Ltd.

Rodeo Ready
"The Future of TraditionTM"

/rodeo-draw.php?rodeo_id=2191&org=CRL
CRL