Contestants Rodeo Schedule DrawsResults 2022 Standings | 2021 Results 2021 Standings



Choose the Rodeo to view:

Currently Viewing: International Plowing Match

Official Draw

EventNameStock
Novice Bucking Horse - Friday
1Younglao, Cody (#1318)
2Stutzman, William (#1339)
3Strongman, Chase (#1179)
4Mast, Peter (#1292)
EventNameStock
Novice Bucking Horse - Saturday
2Kipke, Justin (#1482)
3Stutzman, William (#1339)
4Strongman, Chase (#1179)
5Younglao, Cody (#1318)
6Mast, Peter (#1292)
EventNameStock

Bareback

     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Chase Park (#1330) - Fisherville, ON  
2Trevor Van Alstine (#212) - Grand Valley, ON  

Barrel Racing - Ladies

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Deirdre Smullen (#683) - Uxbridge, Ontario  
2Tiara Cordick (#1162) - Athens, ON  
3Emily Irvine (#1473) - Toledo , ON  
4Anna Dale (#216) - Lakeside, ON  
5Brooke Leggette (#1264) - Cavan, On  
6Jessie Greenwood (#1477) - Wolfe Island , ON  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Mackenzie Murdoch (#146) - Kippen, ON  
2Cierra Boniface (#916) - Castleton , Ont  
3Aidan Barsanti (#1081) - Port Hope , Ont  
4Erika MacInnis (#1237) - Dundalk , On  
5Jessie Nooren (#150) - Appin, ON  
6Morgan Smith (#9) - Auburn, ON  
7Linda Carter (#459) - Thamesford, Ontario  
8Amanda Craven (#1259) - Chatham, On  
9Sydney Duphette (#1235) - Frankville , On  
10Jordyn Riehl (#172) - Gadshill, Ontario  
11Mackenzie Finney (#852) - Bethany, On  
12Montana Kerr (#1015) - Napanee , Ontario  
13Emily Kelly (#1309) - Addison, ON  
14 OutYasmeen Iravani (#236) - Dashwood, ON  
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Robyn Spearman (#30) - Belmont , Ontario  
2Natasha Kargus (#1167) - Eganville, ON  
3Kierah Sherwood (#1471) - Brockville , ON  
4Grace Gilligan (#1486) - Oxford Mills, ON  
5Cayla Mursall Dick (#638) - Leamington, ON  
6Morgan Denouden (#1334) - Thorndale, ON  
7Cassidy Ashton (#1485) - Chalk River, ON  
8Kristin Hawley (#1010) - Oxford Mills, ON  
9Rebecca Hess (#1479) - North Gower , ON  
10Makayla Jackson (#1457) - Toledo, ON  
11Tory Fry (#353) - Enterprise, ON  
12Patsy Wells (#133) - Maxwell, ON  
13Denise Stoddart (#198) - Auburn, Ontario  
14Sarah Moore (#1332) - Shelburne, ON  
15Jessica Fowler (#1472) - Brinston, ON  
16 OutSophia Spinelli (#1480) - Rideau Ferry, ON  
17 OutLori Sprigings (#1474) - Bloomfield , ON  
18 OutEmma McInerney (#1229) - Alton, ON  

Bull Riding

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Jordan Lamb (#1490) - Osgoode, ON  
2Sean Gauthier (#1487) - Osgoode , ON  
3Jayson Male (#1379) - Addison, ON  
4Brody Ohara (#1481) - Picton, ON  
5 OutTyler Bauer (#280) - Amaranth, ON  
6 OutKayne Drew (#1267) - Mogumber, Western Australia, ON  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1James Mackie (#1221) - Edwards , Ontario  
2Dylan Rau (#1325) - Grand Bend, ON  
3Brad VanUden (#943) - Nestleton, Ont  
4Austin Illman (#99) - Paris, ON  
5Bodey Cinnamon (#1320) - South Mountain, ON  
6Ben Peever (#156) - Simcoe, ON  
7Lester Bowman (#12) - Madoc, ON  
8Dylan Schmidt (#1357) - Walkerton , ON  
9Nathan McDougall (#1304) - Metcalfe , Ontario  
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Brett Timmermans (#209) - Parkhill, ON  
2Jack O‚ÄôRourke (#1234) - Dublin, Ontario  
3Curtis Crowley (#1314) - Flesherton , Ontario  
4Travis Wilts (#1345) - Auburn, ON  
5Nicholas Ash (#1078) - Brockville , On  
6Ashten Buzsik (#573) - Tilsonburg, ON  
7James Powell (#1297) - Carleton Place, On  

Novice Bucking Horse - Friday

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1William Stutzman (#1339) - South Bruce Peninsula , AB  
2Chase Strongman (#1179) - Utopia, ON  
3Peter Mast (#1292) - Wiarton , Ontario  
4 OutCody Younglao (#1318) - Tees Water, ON  

Novice Bucking Horse - Saturday

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Justin Kipke (#1482) - Spencerville, ON  
2William Stutzman (#1339) - South Bruce Peninsula , AB  
3Chase Strongman (#1179) - Utopia, ON  
4Peter Mast (#1292) - Wiarton , Ontario  
5 OutCody Younglao (#1318) - Tees Water, ON  

Novice Bucking Horse - Thursday

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Peter Mast (#1292) - Wiarton , Ontario  
2William Stutzman (#1339) - South Bruce Peninsula , AB  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Chase Strongman (#1179) - Utopia, ON  

Pole Bending

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Deirdre Smullen (#683) - Uxbridge, Ontario  
2Tiara Cordick (#1162) - Athens, ON  
3Jessie Greenwood (#1477) - Wolfe Island , ON  
4Madison Hislop (Eikel) (#600) - Lakeside, ON  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Jazmine Kreische (#858) - Norwood, on  
2Stacey VanLoon (#213) - Thamesford, ON  
3Amanda Craven (#1259) - Chatham, On  
4Brooklyn MacDougall (#1326) - Glencoe, ON  
5Cierra Boniface (#916) - Castleton , Ont  
6Mackenzie Finney (#852) - Bethany, On  
7Emilee Langford (#1246) - Petrolia, ON  
8Montana Kerr (#1015) - Napanee , Ontario  
9Emily Kelly (#1309) - Addison, ON  
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Cayla Mursall Dick (#638) - Leamington, ON  
2Cassidy Ashton (#1485) - Chalk River, ON  
3Kari Garrett (#718) - East Garafraxa, ON  
4Natasha Kargus (#1167) - Eganville, ON  
5Sarah Moore (#1332) - Shelburne, ON  
6Tory Fry (#353) - Enterprise, ON  
7Patsy Wells (#133) - Maxwell, ON  
8Denise Stoddart (#198) - Auburn, Ontario  
9 OutLori Sprigings (#1474) - Bloomfield , ON  

Saddlebronc

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Allan Mussell (#1338) - Kemptville, ON  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Gideon Stutzman (#1062) - Owen Sound, Ontario  
2Lester Bowman (#12) - Madoc, ON  
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Peter Mast (#1292) - Wiarton , Ontario  

Youth Barrel Racing

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Emma Hassard (#1279) - Owen Sound, ON  
2Katie Turner (#1086) - Manilla, Ontario  
3Faith Fawns (#1382) - Udora, ON  
4Isla Dobbins (#1362) - Minden, ON  
5Leah Cookson (#1335) - St.marys , ON  
6 OutAva McDonald (#1483) - Shallow Lake,  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Charlie Blanchet (#1383) - Uxbridge , ON  
2Alyiah Chantler (#1121) - Egbert, ON  
3Emilee Langford (#1246) - Petrolia, ON  
4Grace Holm (#1137) - Walkerton, Ontario  
5Brooklyn MacDougall (#1326) - Glencoe, ON  
6Shaylynn Cornish (#1033) - Indian River, ON  
7Ashley Cornish (#1286) - Indian River, ON  
8Rachel MacInnis (#1236) - Dundalk , On  
9Breanna Linders (#694) - Sutton W, ON  
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Olivia DenHollander (#1254) - Exeter, ON  
2Brea Ruitenbeek (#1270) - Thorndale, ON  
3Lindsay Johnson (#1329) - Orangeville, ON  
4Mack Moore (#1228) - Sandford, ON  
5Ella Clouthier (#1489) - Pembroke, ON  
6 OutHannah Brown (#1232) - East Garafraxa, ON  
7 OutDawson Mallett (#1475) - Bloomfield , ON  
8 OutAnnabelle Sprigings (#1476) - Bloomfield , ON  

Youth Pole Bending

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Emma Hassard (#1279) - Owen Sound, ON  
2Katie Turner (#1086) - Manilla, Ontario  
3Faith Fawns (#1382) - Udora, ON  
4Isla Dobbins (#1362) - Minden, ON  
5 OutAva McDonald (#1483) - Shallow Lake,  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Grace Holm (#1137) - Walkerton, Ontario  
2Shaylynn Cornish (#1033) - Indian River, ON  
3Ashley Cornish (#1286) - Indian River, ON  
4Rachel MacInnis (#1236) - Dundalk , On  
5Breanna Linders (#694) - Sutton W, ON  
6Charlie Blanchet (#1383) - Uxbridge , ON  
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Olivia DenHollander (#1254) - Exeter, ON  
2Lindsay Johnson (#1329) - Orangeville, ON  
3Mack Moore (#1228) - Sandford, ON  
4Maddie McInerney (#1230) - Alton, ON  
5Ella Clouthier (#1489) - Pembroke, ON  
6 OutDawson Mallett (#1475) - Bloomfield , ON  
7 OutAnnabelle Sprigings (#1476) - Bloomfield , ON  

Youth Steer Riding

     Performance 1: Thu Sep 22, 12:00 PM

1Leighton Vanderklote (#1388) - Athens, ON  
2Wyatt Patterson (#1478) - Heckston , ON  
     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Ben Hoogers (#1391) - Little Britain, ON  
2Patrick Cameron (#1346) - Oakwood, ON  
3George Kroecker (#1336) - Langton , ON  
4 OutLorne Lickiss (#1085) - Sunderland, ON  

Rescue Race

     Performance 2: Fri Sep 23, 12:00 PM

1Shaylynn Cornish (#1033) - Indian River, ON
    Ashley Cornish (#1286) - - Indian River, ON
 
 
2Grace Holm (#1137) - Walkerton, Ontario
    Dylan Schmidt (#1357) - Walkerton , ON
 
 
3Montana Kerr (#1015) - Napanee , Ontario
    Manuel Ramos (#1375) - - Sarnia , ON
 
 
     Performance 3: Sat Sep 24, 12:00 PM

1Tory Fry (#353) - Enterprise, ON
    Andrew Deschamps (#564) - Notre Dame Nord, QC
 
 
2 OutHannah Brown (#1232) - East Garafraxa, ON
    Rob Brown (#635) - East Garafraxa, ON
 
 
';


The Central Rodeo League is powered by the Rodeo Management SystemTM
Powerful.Flexible.Automated.

Copyright © 2023 Rodeo Ready Ltd.

Rodeo Ready
"The Future of TraditionTM"

/rodeo-draw.php?rodeo_id=2202&org=CRL
CRL