Members Rodeo Schedule Draws Results 2019 Standings | 2018 Results 2018 Standings


Choose the rodeo to view.

Currently Viewing: Hanover Ag Fair **Eastern Tour**

Official Draw

EventNameStock
Bareback
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
3BAILEY PLAISIER (#2546C) - Oaklake, MB-2 UNDER DOG
RR (#)216 ALBERTA WILDCAT
1 OutDANNY VANDENAMEELE (#7117C) - Langenburg, SK012 MEGGA BUCKS
2 OutTRAVIS HEEB (#7777) - Lestock, SK677 AKA
4 OutCALDER PETERSON (#2822C) - Glentworth, SK618 NINETY PROOF
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1KYLE JOHNSON (#7774) - Bemidji, MN26 WILDWOOD FLOWER
RR (#)117 TAXI
Saddlebronc
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1LACHLAN MILLER (#2999) - Lestock, SK238 SMOKE SIGNAL
2TIMOTHY COSTELLO (#7420C) - Swift Current, SK-35 WINTERING HILLS
3COLT SMITH (#2960C) - Okotoks, AB023 SUGAR KICK
RR (#)S6 SIKSIKIA SOLDIER
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1CHASE BOURQUE (#6649C) - Pelly, SKS5 WAR CRAZY
2ANTHONY POTVIN (#2702C) - Austin, MBC1 LAW & ORDER
3BRODIE DINWOODIE (#2791C) - Brandon, MBJ14 DAYS & NIGHTS
RR (#)548 WYATTS SHADOW
Bullriding
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1SEAN CLARK (#7717) - Coppersands, SK515 LUCKY ONE
2TYSON THUE (#3018C) - Bengough, SK  
3STEVE MADDISON (#19720) - Carman, MB595 COMING UNDONE
4JON KOLOCHUK (#2836C) - St Francois Xavier, MB505 NO LIMIT
5TYSON SALMON (#2721C) - Stonewall, MB400 TIGHT DOLLAR
6CHANSE SWITZER (#2615C) - Hazenmore, SK523 RIGHT JACKET
7 OutLOGAN PETERSON (#2795C) - Glentworth, SK570 EMERGENCY EXIT
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1PAUL BUECHI (#2963C) - Vita, MB570 EMERGENCY EXIT
2WYATT LAVALLEE (#2875C) - Poplar Point, MB515 LUCKY ONE
3 OutRYAN NEUFELD (#2602C) - Morden, MB523 RIGHT JACKET
4 OutJOSHUA KERDA (#2730C) - St. Malo, MB400 TIGHT DOLLAR
Tie Down Roping
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1ORY BROWN (#2467C) - Kenton, MB  
2STRAN DUNHAM (#2951JC) - Souris, MB  
3KEVIN DUNHAM (#2981C) - Souris, MB  
4ROGER DUNHAM (#1550C) - Wawota, SK  
6LAYNE SMITH (#6933C) - Oak Lake, MB  
7MORGAN ANDERSON (#2937C) - Rockglen, SK  
5 OutCLINT RADKE (#5373C) - Maryfield, SK  
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1BLAINE SWITZER (#1117C) - Swift Current, SK  
2TYLER GETZ (#5020C) - Lucky Lake, SK  
3SCOTT HARRIS (#2005C) - Stonewall, MB  
4JUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) - Binscarth, MB  
5CODY GETZ (#1716C) - Balgonie, SK  
6SHAWN WILLIAMSON (#1801C) - Mankota, SK  
     Slack: Sat Aug 18, 09:00AM
1AUSTIN AMEEL (#1798C) - Oxbow, SK  
2SCOTT SIGFUSSON (#5942C) - Davidson, SK  
3BRUCE DUNHAM (#3955) - Indian Head, SK  
4CODY ROOD (#3996C) - Bengough, SK  
5CAREY BEVAN (#1242C) - Carievale, SK  
Steer Wrestling
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1MORGAN ANDERSON (#2937C) - Rockglen, SK  
2TERRANCE VODON (#2799C) - Virden, MB  
3AUSTIN WHELPTON (#2726C) - Neepawa, MB  
4COLT SMITH (#2960C) - Okotoks, AB  
5ALISTAIR HAGAN (#1210C) - Virden, MB  
6JUSTIN MILLER (#1931C) - Neepawa, MB  
8TREVOR VODON (#2789C) - Virden, MB  
7 OutSTEVEN COWAN (#1879C) - Gainsborough, SK  
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1ANTHONY POTVIN (#2702C) - Austin, MB  
2TRAVIS MUNRO (#3010) - Australia, SK  
3JUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) - Binscarth, MB  
4DEVON PORTER (#1822C) - Moosomin, SK  
5LEIGHTON SCHROEDER (#2493C) - Brandon, MB  
6SCOTT HARRIS (#2005C) - Stonewall, MB  
7KAL KLOVANSKY (#2727C) - Edgeley, SK  
8AVERY BRIGDEN (#2345C) - Oak Lake, MB  
9DAN TOBER (#2377C) - Oxbow, SK  
     Slack: Sat Aug 18, 09:00AM
1SCOTT SIGFUSSON (#5942C) - Davidson, SK  
2BRUCE DUNHAM (#3955) - Indian Head, SK  
3CLINT KELLY (#2600C) - Brandon, MB  
Ladies Barrel Racing
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1JACEY CROSSLEY (#2459C) - Moosomin, SK  
2ROBBI KELLER (#L6483C) - Rockglen, SK  
3BECKY YOUNG (#2802C) - Tyvan, Sk, SK  
4LAURA STOKES (#2677C) - Austin, MB  ** Barrel Rep **
5NICOLE KMITA (#1515C) - Weyburn, SK  
6CHLOE CROSSLEY (#2063C) - Moosomin, SK  
7CHYANNE OGLE (#3038) - Wood Mountain, SK  
8ERIN HAGAN (#1714C) - Virden, MB  
9KYLA BOHMER (#2998) - Arden, MB  
10KRYSTAL GRAD (#L5545C) - Gravelbourg, SK  
11CARLYNN CORBETT (#3000) - Grunthal, MB  
12SHEENA DUNHAM (#2980C) - Souris, MB  
13RACHELLE MCCANNELL (#2379C) - Pierson, MB  
14SHAYANNE BEAR (#2891C) - Whitewood, SK  
15BARB SWITZER (#1990C) - Hazenmore, SK  
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1BRITTANY FORSYTH (#2693C) - Carnduff, SK  
2BAILEY BRIERE (#2755C) - Mankota, SK  
4TORI FROESE (#1958C) - Carnduff, SK  
5KASSIDY WILLIAMSON (#2739C) - Mankota, SK  
6JENNIFER GETZ (#2530C) - Balgonie, SK  
7MALLORY MAYERT (#2919C) - Waldeck, SK  
8NICOLE PANA (#2638C) - Mortlach, SK  
9APRIL WILLIAMSON (#2740C) - Mankota, SK  
10MOLLY KELLEHER (#2523C) - Onanole, MB  
11MCKENZIE ROWE (#2438C) - Goodlands, MB  
12MEGHAN BENNET (#19723) - Grunthal, MB  
14AUBRIE PARK (#2787JC) - Teulon, MB  
3 OutKARLI COWIE (#L7079C) - Mankota, SK  
13 OutAMANDA PORTER (#2479C) - Moosomin, SK  
15 OutRENIE SCHNITZLER (#L6663C) - Vanscoy, SK  
     Slack: Sat Aug 18, 09:00AM
1SYDNEY WINDJACK (#2864JC) - Maple Creek, SK  
2MEGAN TULLY (#1994C) - Marquette, MB  
3NANCY NAYLEN (#2649C) - Maryfield, SK  
4ROBYN DENBOW (#1791C) - Boissevain, MB  
5SANDRA SPENCER (#2972C) - Carnduff, SK  
6DAWN - RAE GRAY (#2424C) - Kola, MB  
7KARLY LANZ (#2333C) - Carievale, SK  
8DAWN VANDERSTEEN (#2565C) - Langruth, MB  
9MEAGHAN ROOD (#L7421C) - Bengough, SK  
10LARAMIE SLADE (#2659C) - Lestock, SK  
11CRYSTAL MASON (#1783C) - Killarney, MB  
12JOCELYN WILSON (#2906C) - Maple Creek, SK  
13TWILA ZUNTI (#2624C) - Unity, SK  
14KYLIE GOMPF (#2857C) - Oaklake, MB  
15TAMMY KELLY (#2913C) - Brandon, MB  
17CALONNA SLADE (#L1671C) - Lestock, SK  
18BAILEY MCCANNELL (#1924C) - Brandon, MB  
16 OutMARDI YARSHENKO (#L7427C) - Maple Creek, SK  
Team Roping
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1NEIL MILLER (#2515C) (H) - Neepawa, MB
    AUSTIN WHELPTON (#2726C) (F) - Neepawa, MB
 
 
2TREVOR VODON (#2789C) (H) - - Virden, MB
    TERRANCE VODON (#2799C) (F) - Virden, MB
 
 
3KADE PEAKE (#2770JC) (H) - - Maple Creek, SK
    ORY BROWN (#2467C) (F) - Kenton, MB
 
 
4NATHAN KERNEL (#2819C) (H) - Virden, MB
    ROGER DUNHAM (#1550C) (F) - - Wawota, SK
 
 
5KEVIN TURNER (#5503C) (H) - Shamrock, SK
    KYLE CHAPPEL (#5566C) (F) - Gravelbourg, SK
 
 
6ALISTAIR HAGAN (#1210C) (H) - Virden, MB
    MATT CAMPBELL (#2714C) (F) - - Virden, MB
 
 
7KOLT MCPHERSON (#2779C) (H) - - Stonewall, MB
    CHAD PLETT (#2046C) (F) - Grunthal, MB
 
 
8KOBE KMITA (#2716JC) (H) - - Weyburn, SK
    TYLER KMITA (#958C) (F) - Weyburn, SK
 
 
9CHAD STILES (#800C) (H) - Brandon, MB
    TYSON SALMON (#2721C) (F) - - Stonewall, MB
 
 
10CHANSE SWITZER (#2615C) (H) - - Hazenmore, SK
    BEN SWITZER (#1323C) (F) - Hazenmore, SK
 
 
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1IAN BOX (#2902C) (H) - Corning, SK
    CONNOR BOX (#2903JC) (F) - Corning, SK
 
 
2TYRELL HICKS (#2728C) (H) - Mortlach, SK
     - ,
 
 
3CODY GETZ (#1716C) (H) - Balgonie, SK
    SCOTT MCLEOD (#1116C) (F) - Waldeck, SK
 
 
4TY PATON (#2786C) (H) - Carnduff, SK
    JIM-BOB GOMERSALL (#2715C) (F) - Moose Jaw, SK
 
 
5ADRIAN MCKERCHAR (#1857C) (H) - Onanole, MB
    MURRAY MORAN (#1390C) (F) - - Brandon, MB
 
 
6BLAINE SWITZER (#1117C) (H) - Swift Current, SK
    SHAWN WILLIAMSON (#1801C) (F) - Mankota, SK
 
 
7DEVON PORTER (#1822C) (H) - - Moosomin, SK
    JUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) (F) - Binscarth, MB
 
 
8ED LOEWEN (#19721) (H) - Grunthal, MB
    CODY GIESBRECHT (#19722) (F) - Grunthal, MB
 
 
9DUSTIN CROMARTY (#2504C) (H) - Regina, SK
    JEFFREY EBERTS (#2970C) (F) - - Lumsden, SK
 
 
     Slack: Sat Aug 18, 09:00AM
1SKYLAR HAY (#2620C) (H) - - Poplar Point, MB
    CAREY BEVAN (#1242C) (F) - Carievale, SK
 
 
2AUSTIN CORNELSEN (#2800C) (H) - Onanole, MB
    RILEY HAY (#2621C) (F) - - Poplar Point, MB
 
 
3JEREMY ROSS (#2305C) (H) - Estevan, SK
    MIKE LEEPART (#1341C) (F) - Oak Lake, MB
 
 
4DENTON DUNHAM (#7588) (H) - Indian Head, SK
    BRUCE DUNHAM (#3955) (F) - Indian Head, SK
 
 
5BART SPENCER (#2380C) (H) - Carnduff, SK
    KEVIN WILLIAMS (#1444C) (F) - Glenavon, SK
 
 
6TAYLOR WUDRICH (#2907C) (H) - Bow Island, AB
    TANNER JONES (#6699C) (F) - Maple Creek, SK
 
 
7GREG NAYLEN (#2818C) (H) - Maryfield, SK
    WYATT NAYLEN (#2984JC) (F) - - Maryfield, SK
 
 
8CODY KELLY (#2562C) (H) - - Brandon, MB
    CLINT KELLY (#2600C) (F) - Brandon, MB
 
 
JR Girls Barrel Racing
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1TYRA KMITA (#2866JC) - Weyburn, SK  
2JORGIA PLETT (#2911JC) - Grunthal, MB  
3CASSIE PEAKE (#2900JC) - Binscarth, MB  
4GRACE MACZA (#2809JC) - High River, AB  
5 OutKATIE ANDERSON (#2938JC) - Rockglen, SK  
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1MIA BOX (#2932JC) - Corning, SK  
2CIERA ROMANOW (#2947JC) - Corning, SK  
3BOBBIE FAIRLIE (#3011J) - Warren, MB  
4SYDNEY MURPHY (#2869JC) - Maple Creek, SK  
5CASSIDY GORDON (#2870JC) - Maple Creek, SK  
     Slack: Sat Aug 18, 09:00AM
1REESE DENBOW (#2723JC) - Boissevain, MB  
2JANAE WILSON (#2865C) - Maple Creek, SK  
3LILY WILSON (#2905JC) - Maple Creek, SK  
4DESIREE MOORE (#2944JC) - Carnduff, SK  
5KAYBREE ZUNTI (#2848JC) - Unity, SK  
JR Steer Riding
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1GRADY YOUNG (#2842JC) - Tyvan, SK  
2KEGAN KMITA (#2899JC) - Weyburn, SK  
3CODY FITZPATRICK (#2687JC) - Glenewen, SK  
5TANNER SKENE (#2873JC) - Prince Albert, SK  
6KOBE KMITA (#2716JC) - Weyburn, SK  
4 OutGAGE HILLIS (#2990JC) - Lloydminster, SK  
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1COLE CHAPMAN (#3013JC) - Alexander, MB  
2JESSE OZIRNEY (#3001JC) - Grenfell, SK  
3BRAYDEN SHORE (#2969J) - Saskatoon, SK  
4KADE MCDONALD (#2814JC) - Melville, SK  
5LAINE CHAPMAN (#3012JC) - Alexander, MB  
6CYSON ROMANOW (#2946JC) - Corning, SK  
Novice Bareback
     Performance 1: Fri Aug 17, 07:30PM
1CASEY BEAR (#2756C) - Whitewood, SK  
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1JUSTIN CARRIER (#3005C) - Arcola, SK  
Novice Saddlebronc
     Performance 2: Sat Aug 18, 05:00PM
1KADEN PATON (#N7495C) - Carnduff, SK  
2BLAINE LEE (#7696) - Hamiota, MB  



The Manitoba Rodeo Cowboys Association is powered by the Rodeo Management SystemTM    Powerful.Flexible.Automated.


MRCA