Members Rodeo Schedule Draws Results 2019 Standings | 2018 Results 2018 Standings


Choose the rodeo to view.

Currently Viewing: Ashern Rodeo **Eastern Tour**

Official Draw

EventNameStock
Bareback
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1KYLE JOHNSON (#7774) - Bemidji, MNS3 BLACK IRON
RR (#)-2 UNDER DOG
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1CASEY BEAR (#2756C) - Whitewood, SKS3 BLACK IRON
3KYLE JOHNSON (#7774) - Bemidji, MN-2 UNDER DOG
2 OutBAILEY PLAISIER (#2546C) - Oaklake, MB54 BAY WARRIOR
Saddlebronc
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
2LACHLAN MILLER (#2999) - Lestock, SKS5 WAR CRAZY
3BRODIE DINWOODIE (#2791C) - Brandon, MB511 Rotten Ralph
4CHASE BOURQUE (#6649C) - Pelly, SKS6 SIKSIKIA SOLDIER
5CHASE ZWEIFEL (#7428C) - Paradise Hill, SKS2 BLACK CLOUD
6LACHLAN MILLER (#2999) - Lestock, SKC1 LAW & ORDER
RR (#)024 YELLOW JACKET
1 OutBLAINE LEE (#7696) - Hamiota, MB118 Big Boy
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1COLT SMITH (#2960C) - Okotoks, AB511 Rotten Ralph
2ANTHONY POTVIN (#2702C) - Austin, MB118 Big Boy
3COLT SMITH (#2960C) - Okotoks, ABS5 WAR CRAZY
4CHASE BOURQUE (#6649C) - Pelly, SKC1 LAW & ORDER
5CHASE ZWEIFEL (#7428C) - Paradise Hill, SKS6 SIKSIKIA SOLDIER
6ANTHONY POTVIN (#2702C) - Austin, MBS2 BLACK CLOUD
RR (#)024 YELLOW JACKET
Bullriding
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1CHANSE SWITZER (#2615C) - Hazenmore, SK317 HUSTLER
2JON KOLOCHUK (#2836C) - St Francois Xavier, MB426 LABELED GUNNER
3JOSHUA KERDA (#2730C) - St. Malo, MB544 Hell Proof
4TYSON THUE (#3018C) - Bengough, SK310 SKY LOW
5SEAN CLARK (#3019) - Coppersands, SK320 PIMPEN GENES
RR (#)050 Blind Money
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1TYSON SALMON (#2721C) - Stonewall, MB063 Strong as Scotch
2PAUL BUECHI (#2963C) - Vita, MB050 Blind Money
3MARTY PITURA (#19767) - Richer, MB401 Ole Red
5WYATT FENNIG (#7711) - Meota, SK400 Creeper
RR (#)426 LABELED GUNNER
4 OutZACHARY TKACHUK (#19768) - La Broquerie, MBW4 RAINBOW WARRIOR
Tie Down Roping
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1AUSTIN AMEEL (#1798C) - Oxbow, SK  
2SHAWN WILLIAMSON (#1801C) - Mankota, SK  
3MORGAN ANDERSON (#2937C) - Rockglen, SK  
4SHANE BROWN (#1321C) - Virden, MB  
5BLAINE SWITZER (#1117C) - Swift Current, SK  
7CAREY BEVAN (#1242C) - Carievale, SK  
6 OutJUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) - Binscarth, MB  
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1SCOTT SIGFUSSON (#5942C) - Davidson, SK  
2SCOTT HARRIS (#2005C) - Stonewall, MB  
3KEITH FOLK (#5298C) - Swift Current, SK  
4ORY BROWN (#2467C) - Kenton, MB  
5KEVIN DUNHAM (#2981C) - Souris, MB  
6CODY GETZ (#1716C) - Balgonie, SK  
7STRAN DUNHAM (#2951JC) - Souris, MB  
8MATT SWITZER (#1985C) - Moosejaw, SK  
Steer Wrestling
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1JARED SPARROW (#6278C) - North Battleford, SK  
2MORGAN ANDERSON (#2937C) - Rockglen, SK  
3RILEY AMOS (#4078) - Meota, SK  
4CHARLIE KING (#2056C) - Virden, MB  
6ALISTAIR HAGAN (#1210C) - Virden, MB  
7CLINT KELLY (#2600C) - Brandon, MB  
8JOE KING (#1745C) - Virden, MB  
5 OutJUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) - Binscarth, MB  
9 OutSTEVEN COWAN (#1879C) - Gainsborough, SK  
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1DEVON PORTER (#1822C) - Moosomin, SK  
2AVERY BRIGDEN (#2345C) - Oak Lake, MB  
3JUSTIN MILLER (#1931C) - Neepawa, MB  
4SCOTT HARRIS (#2005C) - Stonewall, MB  
5LEIGHTON SCHROEDER (#2493C) - Brandon, MB  
6AUSTIN WHELPTON (#2726C) - Neepawa, MB  
7COLT SMITH (#2960C) - Okotoks, AB  
8ANTHONY POTVIN (#2702C) - Austin, MB  
9SCOTT SIGFUSSON (#5942C) - Davidson, SK  
10DAN TOBER (#2377C) - Oxbow, SK  
11ZANE MARCENKO (#2840C) - Rockglen, SK  
Ladies Barrel Racing
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1DAWN VANDERSTEEN (#2565C) - Langruth, MB  
2APRIL WILLIAMSON (#2740C) - Mankota, SK  
3MOLLY KELLEHER (#2523C) - Onanole, MB  
4SHELBY WEBSTER (#19763) - Ashern, MB  
8BARB SWITZER (#1990C) - Hazenmore, SK  
9CARLYNN CORBETT (#3000) - Grunthal, MB  
10SYDNEY WINDJACK (#2864JC) - Maple Creek, SK  
11ERIN HAGAN (#1714C) - Virden, MB  
12ROBYN BROWN (#2885C) - Virden, MB  
13ROBYN DENBOW (#1791C) - Boissevain, MB  ** Barrel Rep **
15KARLY LANZ (#2333C) - Carievale, SK  
16KASSIDY WILLIAMSON (#2739C) - Mankota, SK  
17JAMIE DENBOW (#2731C) - Souris, MB  
18NICOLE KMITA (#1515C) - Weyburn, SK  
5 OutLARAMIE SLADE (#2659C) - Lestock, SK  
7 OutKATIE COWAN (#1799C) - Gainsborough, SK  
6 OutBAILEY BRIERE (#2755C) - Mankota, SK  
14 OutTAMMY KELLY (#2913C) - Brandon, MB  
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1SHEENA DUNHAM (#2980C) - Souris, MB  
2KYLA BOHMER (#2998) - Arden, MB  
3MALLORY MAYERT (#2919C) - Waldeck, SK  
4TORI FROESE (#1958C) - Carnduff, SK  
6BECKY YOUNG (#2802C) - Tyvan, Sk, SK  
7LAURA STOKES (#2677C) - Austin, MB  
8CHLOE CROSSLEY (#2063C) - Moosomin, SK  
9DAWN - RAE GRAY (#2424C) - Kola, MB  
11 (#) - ,  
12SANDRA SPENCER (#2972C) - Carnduff, SK  
13BRITTANY FORSYTH (#2693C) - Carnduff, SK  
14AUBRIE PARK (#2787JC) - Teulon, MB  
15JENNIFER GETZ (#2530C) - Balgonie, SK  
16KYLIE GOMPF (#2857C) - Oaklake, MB  
17ANN COLLEN (#2395C) - Virden, MB  
5 OutTWILA ZUNTI (#2624C) - Unity, SK  
10 OutNANCY NAYLEN (#2649C) - Maryfield, SK  
Team Roping
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1KOLT MCPHERSON (#2779C) (H) - - Stonewall, MB
    CHAD PLETT (#2046C) (F) - Grunthal, MB
 
 
2JUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) (H) - - Binscarth, MB
    SHANE BROWN (#1321C) (F) - Virden, MB
 
 
3BLAINE SWITZER (#1117C) (H) - Swift Current, SK
    SHAWN WILLIAMSON (#1801C) (F) - Mankota, SK
 
 
4AUSTIN CORNELSEN (#2800C) (H) - Onanole, MB
    RILEY HAY (#2621C) (F) - - Poplar Point, MB
 
 
5ALISTAIR HAGAN (#1210C) (H) - Virden, MB
    MATT CAMPBELL (#2714C) (F) - - Virden, MB
 
 
6CODY KELLY (#2562C) (H) - - Brandon, MB
    CLINT KELLY (#2600C) (F) - Brandon, MB
 
 
7ADRIAN MCKERCHAR (#1857C) (H) - Onanole, MB
    MURRAY MORAN (#1390C) (F) - - Brandon, MB
 
 
8CHANSE SWITZER (#2615C) (H) - - Hazenmore, SK
    BEN SWITZER (#1323C) (F) - Hazenmore, SK
 
 
9SKYLAR HAY (#2620C) (H) - - Poplar Point, MB
    CAREY BEVAN (#1242C) (F) - Carievale, SK
 
 
10KOBE KMITA (#2716JC) (H) - - Weyburn, SK
    TYLER KMITA (#958C) (F) - Weyburn, SK
 
 
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1DUSTIN CROMARTY (#2504C) (H) - Regina, SK
    JEFFREY EBERTS (#2970C) (F) - - Lumsden, SK
 
 
2IAN BOX (#2902C) (H) - Corning, SK
    CONNOR BOX (#2903JC) (F) - Corning, SK
 
 
3TEE MCLEOD (#7253C) (H) - Waldeck, SK
    SCOTT MCLEOD (#1116C) (F) - Waldeck, SK
 
 
4CHAD STILES (#800C) (H) - Brandon, MB
    TYSON SALMON (#2721C) (F) - - Stonewall, MB
 
 
5DEVON PORTER (#1822C) (H) - - Moosomin, SK
    AUSTIN WHELPTON (#2726C) (F) - Neepawa, MB
 
 
6KADE PEAKE (#2770JC) (H) - Maple Creek, SK
    ORY BROWN (#2467C) (F) - - Kenton, MB
 
 
7SCOTT HARRIS (#2005C) (H) - Stonewall, MB
    AVERY BRIGDEN (#2345C) (F) - Oak Lake, MB
 
 
8SCOTT SIGFUSSON (#5942C) (H) - Davidson, SK
    ZANE MARCENKO (#2840C) (F) - - Rockglen, SK
 
 
9TY PATON (#2786C) (H) - Carnduff, SK
    JIM-BOB GOMERSALL (#2715C) (F) - Moose Jaw, SK
 
 
10BART SPENCER (#2380C) (H) - Carnduff, SK
    KEVIN WILLIAMS (#1444C) (F) - Glenavon, SK
 
 
11RON GILLIS (#1643C) (H) - - Yorkton, Saskatchewan
    MATT SWITZER (#1985C) (F) - Moosejaw, SK
 
 
12JEREMY ROSS (#2305C) (H) - Estevan, SK
    MIKE LEEPART (#1341C) (F) - Oak Lake, MB
 
 
JR Girls Barrel Racing
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1MCKENNA LEGAULT (#2935JC) - Val Marie, SK  
2LILY WILSON (#2905JC) - Maple Creek, SK  
4SYDNEY MURPHY (#2869JC) - Maple Creek, SK  
5CASSIDY GORDON (#2870JC) - Maple Creek, SK  
6JANAE WILSON (#2865C) - Maple Creek, SK  
7REESE DENBOW (#2723JC) - Boissevain, MB  
8JORGIA PLETT (#2911JC) - Grunthal, MB  
9TYRA KMITA (#2866JC) - Weyburn, SK  
3 OutHARLEY HAGAN (#2893JC) - Virden, MB  
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1BROOKE HEINRICHS (#3015J) - Wawanesa, MB  
2MELAYNA LOCKIE (#2765JC) - Waskada, MB  
3CASSIE PEAKE (#2900JC) - Binscarth, MB  
4LARAMIE LOCKIE (#2780JC) - Waskada, MB  
5KAYBREE ZUNTI (#2848JC) - Unity, SK  
6MIA BOX (#2932JC) - Corning, SK  
7ABBY COLLEN (#2879JC) - Virden, MB  
8DESIREE MOORE (#2944JC) - Carnduff, SK  
9BOBBIE FAIRLIE (#3011J) - Warren, MB  
JR Steer Riding
     Performance 1: Sat Sep 01, 04:00PM
1GRADY YOUNG (#2842JC) - Tyvan, SK  
2COLE CHAPMAN (#3013JC) - Alexander, MB  
3LAINE CHAPMAN (#3012JC) - Alexander, MB  
4JESSE BUDGE (#19765) - Ashern, MB  
5KOBE KMITA (#2716JC) - Weyburn, SK  
6KEGAN KMITA (#2899JC) - Weyburn, SK  
     Performance 2: Sun Sep 02, 03:00PM
1 (#) - ,  
2BRAYDEN SHORE (#2969J) - Saskatoon, SK  
3KADE MCDONALD (#2814JC) - Melville, SK  
4JESSE OZIRNEY (#3001JC) - Grenfell, SK  
6CODY FITZPATRICK (#2687JC) - Glenewen, SK  
5 OutSEAN WHEELANS (#2895JC) - Reston, MB  



The Manitoba Rodeo Cowboys Association is powered by the Rodeo Management SystemTM    Powerful.Flexible.Automated.


MRCA