Members Rodeo Schedule Results 2018 Standings | 2017 Results 2017 Standings


Currently Viewing: Double B Ag Festival **Eastern Tour**

Official Draw

EventNameStock
Bareback
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Bailey Plaisier (#2546C) - Oaklake, MB216 Alberta Wildcat
2Casey Bear (#2756JC) - Whitewood, SKS3 Black Iron
RR (#)120 Happy Hooker
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Bailey Plaisier (#2546C) - Oaklake, MB120 Happy Hooker
RR (#)024 Bahama Mama
Saddlebronc
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Colt Smith (#2960C) - Okotoks, AB94 Whiskey Whispers
3Chase Bourque (#6649C) - Pelly, SKS5 War Crazy
4Coleman Watt (#6381C) - Hardisty, AB511 Rotten Ralph
RR (#)232 Lone Star
2 OutLucas Macza (#7511C) - High River, AB231 Black Betty
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Blaine Lee (#7696) - Hamiota, MBS2 Black Cloud
2Brodie Dinwoodie (#2791C) - Brandon, MBJ10 Power Supply
4Brodie Dinwoodie (#2791C) - Brandon, MBS6 Siksikia Soldier
5Colt Smith (#2960C) - Okotoks, ABC1 Law & Order
8Coleman Watt (#6381C) - Hardisty, AB94 Whiskey Whispers
9Chase Bourque (#6649C) - Pelly, SK-2 Underdog
RR (#)00 Mobey Dick
7 OutLucas Macza (#7511C) - High River, AB024 Yellow Jacket
3 OutAnthony Potvin (#2702C) - Austin, MB232 Lone Star
6 OutAnthony Potvin (#2702C) - Austin, MB511 Rotten Ralph
Bullriding
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Jon Kolochuk (#2836C) - St Francois Xavier, MB321 Million Reasons
2Colby Wheelans (#2741C) - Reston, MB143 Lock It Up
3Paul Buechi (#2963C) - Vita, MB199 Plan B
RR (#)311 Tanerite
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Joshua Kerda (#2730C) - St. Malo, MB143 Lock It Up
2Caleb Bedford (#2753C) - Macnutt, SK199 Plan B
3Wyatt Fennig (#7711) - Meota, SK  
Tie Down Roping
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Scott Harris (#2005C) - Stonewall, MB  
2Stran Dunham (#2951JC) - Souris, MB  
3Terrence Caumartin (#19769) - Inwood, MB  
4Roger Dunham (#1550C) - Wawota, SK  
5Kevin Dunham (#2981C) - Souris, MB  
6Cody Getz (#1716C) - Balgonie, SK  
7Keith Folk (#5298C) - Swift Current, SK  
8Tyler Getz (#5020C) - Lucky Lake, SK  
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Shawn Williamson (#1801C) - Mankota, SK  
2Tuftin Mcleod (#6510C) - Waldeck, SK  
3Carey Bevan (#1242C) - Carievale, SK  
4Shane Brown (#1321C) - Virden, MB  
5Blaine Switzer (#1117C) - Swift Current, SK  
6Austin Ameel (#1798C) - Oxbow, SK  
7Justin Bridgeman (#1981C) - Rapid City, MB  
8Ory Brown (#2467C) - Kenton, MB  
Steer Wrestling
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Leighton Schroeder (#2493C) - Souris, MB  
2Austin Whelpton (#2726C) - Neepawa, MB  
3Trevor Vodon (#2789C) - Virden, MB  
4Scott Harris (#2005C) - Stonewall, MB  
5Alistair Hagan (#1210C) - Virden, MB  
6Charlie King (#2056C) - Virden, MB  
7Terrance Vodon (#2799C) - Virden, MB  
8Avery Brigden (#2345C) - Oak Lake, MB  
9Justin Miller (#1931C) - Neepawa, MB  
10Joe King (#1745C) - Virden, MB  
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Clint Kelly (#2600C) - Brandon, MB  
2Dan Tober (#2377C) - Oxbow, SK  
4Devon Porter (#1822C) - Moosomin, SK  
5Justin Bridgeman (#1981C) - Rapid City, MB  
6Jared Sparrow (#6278C) - North Battleford, SK  
7Riley Amos (#4078) - Meota, SK  
8Ty Pettyjohn (#7264C) - Garland, MB  
9Colt Smith (#2960C) - Okotoks, AB  
3 OutAnthony Potvin (#2702C) - Austin, MB  
Ladies Barrel Racing
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Dawn - Rae Gray (#2424C) - Kola, MB  
2Rachelle Boyes (#19777) - Souris, MB  
3Raelyn Caumartin (#19770) - Inwood, MB  
4Kally Bodin (#19780) - Hartney, MB  
5Plett Carrie (#19772) - Grunthal, MB  
6Laura Stokes (#2677C) - Austin, MB  
7Megan Tully (#1994C) - Marquette, MB  
8Aubrie Park (#2787JC) - Teulon, MB  
9Carlynn Corbett (#3000) - Grunthal, MB  
10Ann Collen (#2395C) - Virden, MB  
11Sheena Dunham (#2980C) - Souris, MB  ** Barrel Rep **
12Erin Hagan (#1714C) - Virden, MB  
14Jennifer Getz (#2530C) - Balgonie, SK  
15Shayanne Bear (#2891C) - Whitewood, SK  
16Molly Kelleher (#2523C) - Onanole, MB  
13 OutSydney Windjack (#2864JC) - Maple Creek, SK  
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Amarra Collins (#2553P) - Arden, MB  
2Robyn Denbow (#1791C) - Boissevain, MB  
3Kyla Bohmer (#2998) - Arden, MB  
4Jamie Denbow (#2731C) - Souris, MB  
5Kylie Gompf (#2857C) - Brandon, MB  
6Brooke Helmeczi (#2622C) - Esterhazy, SK  
7Dawn Vandersteen (#2565C) - Langruth, MB  
8Sandra Spencer (#2972) - Carnduff, SK  
9Chloe Crossley (#2063C) - Moosomin, SK  
10Brittany Forsyth (#2693C) - Carnduff, SK  
11Mallory Mayert (#2919C) - Waldeck, SK  
12Michelle Hollands (#2805C) - Stonewall, MB  
13Tori Froese (#1958C) - Carnduff, SK  
14Karly Lanz (#2333C) - Carievale, SK  
15Robyn Brown (#2885C) - Virden, MB  
16April Williamson (#2740C) - Mankota, SK  
17Kelsey Wheeler (#2461C) - Brandon, MB  
Team Roping
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Tyler Vodon (#3002J) (H) - Virden, MB
    SHANE MCCANNELL (#2976J) (F) - - Pierson, MB
 
 
2Dustin Cromarty (#2504C) (H) - Regina, SK
    JEFF EBERTS (#2970) (F) - - Lumsden, SK
 
 
3Nathan Kernel (#2819C) (H) - Virden, MB
    ROGER DUNHAM (#1550C) (F) - - Wawota, SK
 
 
4Alistair Hagan (#1210C) (H) - Virden, MB
    MATT CAMPBELL (#2714C) (F) - - Virden, MB
 
 
5SCOTT HARRIS (#2005C) (H) - Stonewall, MB
    Avery Brigden (#2345C) (F) - Oak Lake, MB
 
 
6Scott Harris (#2005C) (H) - Stonewall, MB
    AVERY BRIGDEN (#2345C) (F) - - Oak Lake, MB
 
 
7Devin Boitson (#19775) (H) - Anola, MB
    JOHN POPP (#19776) (F) - Anola, MB
 
 
8JASON LOEWEN (#19774) (H) - Steinbach, MB
    Frank Dyck (#19773) (F) - Steinbach, MB
 
 
9TREVOR VODON (#2789C) (H) - - Virden, MB
    Terrance Vodon (#2799C) (F) - Virden, MB
 
 
10KOLT MCPHERSON (#2779C) (H) - - Stonewall, MB
    Chad Plett (#2046C) (F) - Grunthal, MB
 
 
11ADRIAN MCKERCHAR (#1857C) (H) - - Onanole, MB
    Austin Whelpton (#2726C) (F) - Neepawa, MB
 
 
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1JEREMY ROSS (#2305C) (H) - Estevan, SK
    Mike Leepart (#1341C) (F) - Oak Lake, MB
 
 
2Ian Box (#2902C) (H) - Corning, SK
    CONNOR BOX (#2903JC) (F) - Corning, SK
 
 
3Kevin Jordison (#7679) (H) - Moose Jaw, SK
    LAYNE GIOFU (#6425C) (F) - Moose Jaw, SK
 
 
4Ty Paton (#2786C) (H) - Carnduff, SK
    JIM-BOB GOMERSALL (#2715C) (F) - Moose Jaw, SK
 
 
5BLAINE SWITZER (#1117C) (H) - Swift Current, SK
    Shawn Williamson (#1801C) (F) - Mankota, SK
 
 
6CODY KELLY (#2562C) (H) - - Brandon, MB
    Clint Kelly (#2600C) (F) - Brandon, MB
 
 
7DEVON PORTER (#1822C) (H) - - Moosomin, SK
    Justin Bridgeman (#1981C) (F) - Rapid City, MB
 
 
8Chad Stiles (#800C) (H) - Brandon, MB
    Curtis Hay (#200C) (F) - Poplar Point, MB
 
 
9Tuftin Mcleod (#6510C) (H) - Waldeck, SK
    TYRELL HICKS (#7283C) (F) - Mortlach, SK
 
 
10SKYLAR HAY (#2620C) (H) - - Poplar Point, MB
    Carey Bevan (#1242C) (F) - Carievale, SK
 
 
11Bart Spencer (#2380C) (H) - Carnduff, SK
    KEVIN WILLIAMS (#1444C) (F) - Glenavon, SK
 
 
12Austin Cornelsen (#2800C) (H) - Onanole, MB
    RILEY HAY (#2621C) (F) - - Poplar Point, MB
 
 
13LONNIE BROWN (#1320C) (H) - - Virden, MB
    Shane Brown (#1321C) (F) - Virden, MB
 
 
14TY PETTYJOHN (#7264C) (H) - Garland, MB
    Jared Sparrow (#6278C) (F) - North Battleford, SK
 
 
15Kade Peake (#2770JC) (H) - Maple Creek, SK
    ORY BROWN (#2467C) (F) - - Kenton, MB
 
 
JR Girls Barrel Racing
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Kaybree Zunti (#2848JC) - Unity, SK  
2Janae Wilson (#2865JC) - Maple Creek, SK  
3Laramie Lockie (#2780JC) - Waskada, MB  
4Jorgia Plett (#2911JC) - Grunthal, MB  
5Abby Collen (#2879JC) - Virden, MB  
6Lily Wilson (#2905JC) - Maple Creek, SK  
7Jacey Boyes (#19778) - Souris, MB  
9Melayna Lockie (#2765JC) - Waskada, MB  
11Cassidy Gordon (#2870JC) - Maple Creek, SK  
12Sydney Murphy (#2869JC) - Maple Creek, SK  
8 OutMckenna Legault (#2935JC) - Val Marie, SK  
10 OutJenna Mckay (#2918JC) - Swan River, MB  
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Brooke Heinrichs (#3015J) - Wawanesa, MB  
2Cassie Peake (#2900JC) - Binscarth, MB  
3Shyanne Wilton (#3017J) - Wawanesa, MB  
4Bobbie Fairlie (#3011J) - Warren, MB  
6Callie Helmeczi (#2945JC) - Esterhazy, SK  
7Janelle Darragh (#19771) - Winnipeg, MB  
8Chloee Fawns (#19779) - Gilbert Plains, MB  
9Avery Schneider (#2950JC) - East Selkirk, MB  
10Reese Denbow (#2723JC) - Boissevain, MB  
5 OutMia Box (#2932JC) - Corning, SK  
JR Steer Riding
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Kegan Kmita (#2899JC) - Weyburn, SK  
2Kobe Kmita (#2716JC) - Weyburn, SK  
3Sean Wheelans (#2895JC) - Reston, MB  
4Brayden Shore (#2969J) - Saskatoon, SK  
5Ashten Hawtin (#2889JC) - Miniota, MB  
6Tanner Skene (#2873JC) - Prince Albert, SK  
     Performance 2: Sun Sep 09, 01:30PM
1Laine Chapman (#3012J) - Brandon, MB  
2Jesse Ozirney (#3001J) - Grenfell, SK  
3Kade Mcdonald (#2814JC) - Melville, SK  
4Cole Chapman (#3013J) - Brandon, MB  
Ladies Breakaway Roping
     Performance 1: Sat Sep 08, 05:30PM
1Raelyn Caumartin (#19770) - Inwood, MB  
2Kally Bodin (#19780) - Hartney, MB  
4Jacey Boyes (#19778) - Souris, MB  
5Aubrie Park (#2787JC) - Teulon, MB  
3 OutJenna Mckay (#2918JC) - Swan River, MB  



The Manitoba Rodeo Cowboys Association is powered by the Rodeo Management SystemTM    Powerful.Flexible.Automated.


MRCA