Members Rodeo Schedule Draws Results 2019 Standings | 2018 Results 2018 Standings


Choose the rodeo to view.

Currently Viewing: Ashern Rodeo

Official Draw

EventNameStock
Bareback
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1JUSTIN CARRIER (#3005C) - Arcola, SK3 Majestic Colour
2TRAVIS HEEB (#3076) - Lestock, SKS3 BLACK IRON
3JUSTIN CARRIER (#3005C) - Arcola, SK310 310 To Yuma
4TRAVIS HEEB (#3076) - Lestock, SK60 REAY BAY
5RR (#)012 MEGGA BUCKS
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1CASEY BEAR (#2756C) - Whitewood, SK618 NINETY PROOF
2CASEY BEAR (#2756C) - Whitewood, SK216 ALBERTA WILDCAT
3RR (#)012 MEGGA BUCKS
Saddlebronc
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1RR (#)74 Extra Special
2 OutMARK REDMOND (#3060) - Wilcox, SK231 Black Betty
3 OutMARK REDMOND (#3060) - Wilcox, SK81 Lady Bug
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1TYLER WINTERS (#2663C) - Douglas, MB231 Black Betty
2TYLER WINTERS (#2663C) - Douglas, MB227 KINKY BOOTS
3RR (#)74 Extra Special
Bullriding
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1BRADY SMITH (#3069) - Melville, SK426 LABELED GUNNER
2WYATT LAVALLEE (#2875C) - Poplar Point, MB544 Hell Proof
3BRADY SMITH (#3069) - Melville, SK569 SHOW ROOSTER
4WYATT LAVALLEE (#2875C) - Poplar Point, MB451 HIGH STAKES
5WESLEY LOWEN (#C-BRC347) - Paraguay, SA934 Boxcar Willy
6TYSON SALMON (#2721C) - Stonewall, MB549 BOOGEYMAN
7RR (#)310 SKY LOW
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1WESLEY LOWEN (#C-BRC347) - Paraguay, SA544 Hell Proof
2COLTEN ABRAHAMSON (#3026) - Pelly, SK451 HIGH STAKES
3JON KOLOCHUK (#2836C) - St Francois Xavier, MB310 Sky Low
4COLBY WHEELANS (#2741C) - Reston, MB934 Boxcar Willy
5RR (#)569 SHOW ROOSTER
6 OutCOLTEN ABRAHAMSON (#3026) - Pelly, SK426 LABELED GUNNER
Tie Down Roping
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1JUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) - Binscarth, MB  
2SHANE MCCANNELL (#2976JC) - Pierson, MB  
3SCOTT HARRIS (#2005C) - Stonewall, MB  
4KOLT MCPHERSON (#2779C) - Stonewall, MB  
5KEVIN DUNHAM (#2981C) - Souris, MB  
6STRAN DUNHAM (#2951JC) - Souris, MB  
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1SCOTT SIGFUSSON (#5942C) - Davidson, SK  
2DUANE CAUMARTIN (#2022C) - Mccreary, MB  
3SHANE BROWN (#1321C) - Virden, MB  
4ORY BROWN (#2467C) - Kenton, MB  
5BRUCE DUNHAM (#3955) - Indian Head, SK  
Steer Wrestling
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1LEIGHTON SCHROEDER (#2493C) - Brandon, MB  
2AVERY BRIGDEN (#2345C) - Oak Lake, MB  
3CLINT KELLY (#2600C) - Brandon, MB  
4SCOTT HARRIS (#2005C) - Stonewall, MB  
5AUSTIN WHELPTON (#2726C) - Neepawa, MB  
6 OutDAN TOBER (#2377C) - Oxbow, SK  
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1SCOTT SIGFUSSON (#5942C) - Davidson, SK  
2ALISTAIR HAGAN (#1210C) - Virden, MB  
3DEVON PORTER (#1822C) - Moosomin, SK  
4JOE KING (#1745C) - Virden, MB  
5JUSTIN MILLER (#1931C) - Neepawa, MB  
Ladies Barrel Racing
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1MEGAN TULLY (#1994C) - Marquette, MB  
2DANIELLE DOLYNIUK (#3043) - St. Andrews, MB  
3MEGAN EDWARDS (#2465C) - Rivers, MB  
4EMILY COOK (#LOC236) - Bruxelles, MB  
5MOLLY KELLEHER (#2523C) - Onanole, MB  ** Barrel Rep **
6GRACIE FAWNS (#2820JC) - Gilbert Plains, MB  
7DANA SMITH (#L7627C) - Raymond, AB  
8KYLIE GOMPF (#2857C) - Oaklake, MB  
9MICHELLE DAVEY (#1289C) - Brandon, MB  
10RAYNA DAWN (#LOC237) - Bruxelles, MB  
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1MALLORY MAYERT (#2919C) - Waldeck, SK  
2ERIN HAGAN (#1714C) - Virden, MB  
3SHAYANNE BEAR (#2891C) - Whitewood, SK  
4KIM RICHARDSON (#3075P) - Rivers, MB  
5MCKENZIE ROWE (#2438C) - Goodlands, MB  
6SANDRA SPENCER (#2972C) - Carnduff, SK  
7RACHELLE MCCANNELL (#2379C) - Pierson, MB  
8SHELBY WEBSTER (#LOC239) - Ashern, MB  
9JEANNINE GUYOT (#LOC232) - St. Eustache, MB  
10JANEEN RIVARD (#LOC233) - St. Eustache, MB  
11CIERA ROMANOW (#2947JC) - Corning, SK  
12ASHLEY SCHROEDER (#1751C) - Brandon, MB  
13BRIANNA GIBSON (#3070) - Alameda, SK  
Team Roping
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1ADRIAN MCKERCHAR (#1857C) (H) - Onanole, MB
    MURRAY MORAN (#1390C) (F) - - Brandon, MB
 
 
2KOLT MCPHERSON (#2779C) (H) - - Stonewall, MB
    CHAD PLETT (#2046C) (F) - Grunthal, MB
 
 
3TYSON SALMON (#2721C) (H) - - Stonewall, MB
    CHAD STILES (#800C) (F) - Brandon, MB
 
 
4CODY KELLY (#2562C) (H) - - Brandon, MB
    CLINT KELLY (#2600C) (F) - Brandon, MB
 
 
5AUSTIN CORNELSEN (#2800C) (H) - - Onanole, MB
    JUSTIN BRIDGEMAN (#1981C) (F) - Binscarth, MB
 
 
6JESSE NEUFELD (#3057J) (H) - Deloraine, MB
    CHET NEUFELD (#3058J) (F) - - Deloraine, MB
 
 
7SKYLAR HAY (#2620C) (H) - Poplar Point, MB
    RILEY HAY (#2621C) (F) - - Poplar Point, MB
 
 
8RICK DENBOW (#LOC238) (H) - Boissevain, MB
    DARCY NEUFELD (#3050) (F) - Deloraine, MB
 
 
9STRAN DUNHAM (#2951JC) (H) - Souris, MB
    SHANE MCCANNELL (#2976JC) (F) - - Pierson, MB
 
 
10NEIL MILLER (#2515C) (H) - Neepawa, MB
    WARD CUTLER (#904C) (F) - - Virden, MB
 
 
11JEREMY ROSS (#2305C) (H) - Estevan, SK
    MIKE LEEPART (#1341C) (F) - - Oak Lake, MB
 
 
12AUSTIN WHELPTON (#2726C) (H) - Neepawa, MB
    KEVIN MCKINNON (#2783C) (F) - - Virden, MB
 
 
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1CLINTON SCHROEDER (#2318C) (H) - Brandon, MB
    STAN SCHROEDER (#1544C) (F) - - Brandon, MB
 
 
2IAN BOX (#2902C) (H) - Corning, SK
    CONNOR BOX (#2903JC) (F) - Corning, SK
 
 
3SCOTT SIGFUSSON (#5942C) (H) - Davidson, SK
    KEVIN WILLIAMS (#1444C) (F) - Glenavon, SK
 
 
4DUANE CAUMARTIN (#2022C) (H) - - Mccreary, MB
    ORY BROWN (#2467C) (F) - Kenton, MB
 
 
5BART SPENCER (#2380C) (H) - Carnduff, SK
    BRETT GAUBE (#2475C) (F) - Weyburn, SK
 
 
6TRAVIS NICKOLSON (#5582) (H) - Irvine, AB
    SCOTT MCLEOD (#1116C) (F) - Waldeck, SK
 
 
7JUSTIN MILLER (#1931C) (H) - Neepawa, MB
    LES BROWN (#3071) (F) - Virden, MB
 
 
8ALISTAIR HAGAN (#1210C) (H) - Virden, MB
    SHANE BROWN (#1321C) (F) - - Virden, MB
 
 
9TYRELL HICKS (#2728C) (H) - Mortlach, SK
    CONNOR STEINBACH (#3029) (F) - - Moosjaw, SK
 
 
JR Girls Barrel Racing
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1KALBRY PEARSON (#3032J) - Mcauley, MB  
2SYDNEY MURPHY (#2869JC) - Maple Creek, SK  
3MADDY MCGEE (#3045J) - Deloraine, MB  
4JACEY BOYES (#2655JC) - Souris, MB  
5JORGIA PLETT (#2911JC) - Grunthal, MB  
6CHLOEE FAWNS (#3061J) - Gilbert Plains, MB  
7 OutCASSIDY GORDON (#2870JC) - Maple Creek, SK  
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1HARLEY HAGAN (#2893JC) - Virden, MB  
2TARA LYNN CAUMARTIN (#3062J) - Mccreary, MB  
3MELAYNA LOCKIE (#2765JC) - Waskada, MB  
4REESE DENBOW (#2723JC) - Boissevain, MB  
5 OutKAYBREE ZUNTI (#2848JC) - Unity, SK  
JR Steer Riding
     Performance 1: Sat Aug 31, 04:00PM
1CHRIS GRAHAM (#LOC234) - Winnipeg, MB  
2DANE PEARSON (#3033J) - Mcauley, MB  
3TANNER SKENE (#2873JC) - Prince Albert, SK  
4NIKOLAAS OLSON (#LOC241) - Faulkner, MB  
5DAMON TRITTHART (#3021J) - Hilbre, MB  
6JESSE BUDGE (#LOC235) - Ashern, MB  
7ASHTEN HAWTIN (#2889JC) - Miniota, MB  
8MATHIEU OLSON (#LOC240) - Faulkner, MB  
     Performance 2: Sun Sep 01, 03:00PM
1LAINE CHAPMAN (#3012JC) - Alexander, MB  
2KEGAN KMITA (#2899JC) - Weyburn, SK  
3TRINITY BEAR (#J7663) - Whitewood, SK  
4LUCAS OZIRNEY (#3036J) - Grenfell, SK  
5RYDER ZUNTI (#3042) - Unity, SK  
6COLE CHAPMAN (#3013JC) - Alexander, MB  
7JESSE OZIRNEY (#3001JC) - Grenfell, SK  
8CYSON ROMANOW (#2946JC) - Corning, SK  
9SEAN WHEELANS (#2895JC) - Reston, MB  



The Manitoba Rodeo Cowboys Association is powered by the Rodeo Management SystemTM    Powerful.Flexible.Automated.


MRCA