Members Rodeo Schedule DrawsResults 2023 Standings | 2022 Results 2022 Standings


2022 FCA Finals

 

October 14 & 15 Silver Slate Arena

To the membership of the FCA.
With the increasing cost of fuel prices and other factors we have decided to amend the rodeo count requirements for contestants to be eligible for the 2022 FCA finals.  The new rodeo count will be a minimum of 2 FCA mother rodeos and a total of 4 rodeos, (the other 2 rodeos can be non FCA rodeos)
Season Leader & Champion Buckles will be awarded

 

Open Events Top 10 in the standings

Novice Horse, Junior Bulls, Junior Barreks, Breakaway (Jr. & Ladies) & PeeWe Top 6 in the standings

Junior Steer Riding Top 10 in the standings

 

 

All Around

Foothills Cowboys Association 2022 Season Standings

These standings are updated up to and including Cochrane Lions Rodeo

Bareback

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  1596    Youngpine, Dallas (5 / 1)Calgary, AB637.50

Bull Riding

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  2473    Musgrove, Reid (1 / 9)Patricia, AB1,556.27
2  3186C    Gardner, Beau (4 / 4)Arrowwood, AB1,200.85
3  19777    Koester, Griffin (2 / 5)Rockyford, AB992.64
4  19776C    Gaehring, Brahmer (5 / 9)Coutts, AB979.00
5  396    Maher, Jake (1 / 2)Water Valley, AB513.00

Junior Barrel Racing

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  J7368    Wade, Pryce (4 / 9)Sylvan Lake, AB2,402.25
2  HS7368    Sheehan, Danielle (1 / 6)Carstairs, AB921.07
3  J3193C    Havens, Ellie (4 / 4)Madden, AB844.01
4  J3192C    Havens, Grace (4 / 4)Madden, AB739.95
5  J19836C    Schiffner, Hadley (2 / 1)Wheatland County, AB621.85
6  J3006C    Donald, Jayden (2 / 7)Cranbrook, BC584.90
7  J4084C    Desmet, Rhys (4 / 8)Wheatland County, AB582.62
8  J937C    Shade, Rhegan (4 / 3)Lethbridge, AB542.61
9  J939    Boxma, Jessica (3 / 14)Halkirk, AB481.35
10  J938C    Aitken, Marissa (2 / 7)Cardston, AB448.23
11  J19888C    Bueckert, Alley (4 / 4)Okotoks, AB360.25
12  J6483    Mauer, Taya (2 / 3)Drumheller, AB313.92
13  J19889C    Bueckert, Zoe (4 / 5)Okotoks, AB274.18
14  J6640    Tonneson, Oakley (4 / 5)Ponoka, AB271.32
15  J19818C    Desmet, Jolie (4 / 7)Wheatland County, AB135.35
16  J4014C    Schiffner, Maysa (1 / )Wheatland County, AB106.88
17  J6477    Elder, Camryn (2 / )Wheatland County, AB56.53

Junior Breakaway

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  2371C    Fawcett, Caleb (3 / 6)Stettler, AB1,881.49
2  J7408    Kronschnabl, Justin (2 / 9)Thorsby, AB812.24
3  J3192C    Havens, Grace (3 / 1)Madden, AB389.50
4  J7409    Kronschnabl, Lena (2 / 9)Thorsby, AB376.85
5  J19836C    Schiffner, Hadley (1 / )Wheatland County, AB316.83
6  7135    Hunter, Levi (5 / )Sundre, AB299.25
7  J6521C    Aarsby, Havana (1 / )Carstairs, AB262.20
8  J939    Boxma, Jessica (3 / 4)Halkirk, AB242.25
9  J6640    Tonneson, Oakley (4 / 2)Ponoka, AB161.50
10  J4084C    Desmet, Rhys (3 / 4)Wheatland County, AB44.80
11  J937C    Shade, Rhegan (4 / 2)Lethbridge, AB44.80

Junior Bull Riding

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  3186C    Gardner, Beau (3 / 12)Arrowwood, AB2,188.24
2  BBR6650    Senger, Marshall (5 / 14)Meadow Lake, SK1,610.56
3  BBR19867C    Atkinson, Holden (3 / 11)Black Diamond, AB1,035.00
4  BBR19929C    Loewen, Keston (3 / 6)Winfield, AB971.28
5  19776C    Gaehring, Brahmer (3 / 6)Coutts, AB752.40
6  HS2188    Hamilton, Mason (2 / 4)Beaverlodge, AB701.35
7  BBR6760    Skiba, Walker (5 / 6)Taber, AB299.25
8  NHR6596    Howard, Branden (3 / 2)Red Deer County, AB263.20
9  BBR6261    Christensen, Cade (2 / 2)Red Deer, AB229.50
10  BBR4030C    Erickson, Gordon (1 / )Sundre, AB201.88
11  19777    Koester, Griffin ( / 1)Rockyford, AB127.58

Junior Steer Riding

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  J2396C    Loewen, Nash (6 / 7)Winfield, AB3,727.32
2  J6564    Lomheim, Jace (4 / 15)Hughenden, AB2,609.52
3  J20031C    Erickson, Glen (6 / 3)Sundre, AB1,460.11
4  J7226C    McConnell, Sloan (4 / 9)Rocky Mountain House, AB1,379.78
5  J20033C    Kelly, Riley (6 / 4)Cremona, AB1,207.65
6  J19722C    Scott, Kane (4 / 5)Condor, AB1,186.07
7  J2389C    Wiancko, Wyatt (6 / 13)Castor, AB1,003.92
8  J20027C    McCartney, Ty (6 / 4)Sundre, AB882.94
9  J6811    Pringle, Hunter (6 / 3)Caroline, AB773.55
10  J19918    Pringle, Daxton (5 / 3)Caroline, AB543.26
11  HS2189    Richards, Colt (3 / 3)Crossfield, AB461.70
12  J7369    Wade, Westen (3 / 5)Sylvan Lake, AB390.51
13  J20008    Calf Robe, Noah (1 / 1)Nobleford, AB360.03
14  J2327C    Robbins, Levi (1 / 4)Strome, AB344.99
15  J5017    VanSandt, Joe ( / 4)Eastend, SK299.25
16  J19727C    Wheeler, Jhett (3 / 2)Sylvan Lake, AB295.36
17  J2127C    Bertamini, Teaghan (6 / 5)Acme, AB223.09
18  J20034C    Jacklin, Jestin (4 / )Ponoka, AB143.12
19  J6521C    Aarsby, Havana (4 / 1)Carstairs, AB143.12
20  J5050C    Whitney, Stetson (6 / 5)Cochrane, AB42.30

Ladies Barrel Racing

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  L9805C    Long, Joanne (3 / 13)Red Deer County, AB13,221.40
2  L19706C    McArthur, Cati (5 / 9)Red Deer County, AB4,352.60
3  L19708C    Naismith, Amy (5 / 15)Brant, AB4,189.35
4  L19876C    Watson, Tiffany (4 / 8)Pincher Creek, AB4,056.68
5  L4032C    Finnerty, Amara (1 / 8)High River, AB2,134.31
6  L8078C    Vogt, Brandy (2 / 5)Cranbrook, BC2,022.43
7  G1000C    Bruhn, Twylla (3 / 5)Wheatland County, AB1,882.84
8  L3163C    Kubas, Lyndsay (3 / 6)Nanton, AB974.70
9  HS7369    Sheehan, Hannah (1 / 5)Carstairs, AB744.99
10  L2006C    Davidson, Jaycee (2 / 10)Stettler, AB695.61
11  L1327C    Giles, Taylor (5 / 5)Rockyview County, AB539.70
12  L9050C    Neish, Amanda (2 / 5)Eckville, AB431.06
13  L20011    Couture, Sophie (4 / 1)Madden, AB418.95
14  L19988    Clarke, Erin (5 / 4)Rocky View County, AB387.16
15  L3230C    Toohey, Mary Ann (2 / 4)Consort, AB254.60
16  L9997C    Goodwin, Bobbie (2 / 7)Cranbrook, BC166.32
17  G7572C    Goodine, Kayley (1 / )Carbon, AB157.89
18  L9853C    Jackson Roe, Honora (4 / 5)Red Deer, AB142.03
19  L6363C    Barr, Brittney ( / 4)Ponoka, AB117.60

Ladies Breakaway Roping

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  L3100C    Wright, Madison (3 / 5)Lethbridge, AB1,071.90
2  L9705C    Daines, Sydney (2 / 4)Red Deer County, AB562.12
3  6706    Lyons, Maggie (6 / 2)Cochrane, AB511.58
4  L6932    Hyde, Jillian (3 / 2)Didsbury, AB189.00


Novice Horse Riding

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  NHR19928    Albertson, Dallas (5 / 2)Crossfield, AB712.35
2  20010    Correia, Jared (5 / 1)Calgary, AB616.00
3  19875    Scott, Briley (4 / )Sundre, AB527.25
4  6108    Powell, Colten ( / 1)Innisfail, AB155.10

Pee Wee Barrel Racing

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  J7409    Kronschnabl, Lena (2 / 13)Thorsby, AB1,586.64
2  J939C    Many Grey Horses, Checotah (4 / 4)Cardston, AB612.14
3  PW8075C    Vogt, Brenna (2 / 3)Cranbrook, BC434.50
4  PW636C    Anderson, Brooke (4 / 3)Okotoks, AB361.85

Saddle Bronc

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  6108    Powell, Colten (2 / 16)Innisfail, AB7,458.52
2  19874    Mercer, Jared (2 / 9)Mayerthorpe, AB4,593.79
3  6500C    Schellenberg, Cache (2 / 20)Cochrane, AB2,640.72
4  1688C    Henry, Jake (2 / 5)Wheatland County, AB2,251.76
5  19927    Albertson, Cody (5 / 2)Crossfield, AB1,692.24
6  19875    Scott, Briley (4 / )Sundre, AB1,280.84
7  6990    Cooper, Jaret (1 / 3)Vernon, BC975.31
8  199    Mearns , Alexander (3 / 3)Durong, Queensland, Australia , AB955.48
9  6642    Lang, Cameron (2 / 3)Tomahawk, AB939.76
10  20036C    Ward, Colton (2 / 10)Three Hills, AB760.03
11  19880    Argent, Denton (5 / 8)Cremona, AB556.69
12  7055    Irvine, Brady (3 / 3)Calgary, AB351.03
13  19763C    Pengelly, Blain (1 / 5)Caroline, AB304.56
14  1505C    Hemart, Adrian (2 / )Black Diamond, AB196.18

Steer Wrestling

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  953C    Isabelle, Eric (6 / 6)Longview, AB2,455.70
2  1573C    Schauer, Owen (2 / 9)Halkirk , AB1,256.66
3  9996C    Ward, Tyrell (2 / 2)Three Hills, AB1,228.86
4  6872    Cullum, Garrett (4 / 10)Three Hills, AB1,062.68
5  7032    Wilson, Rees (2 / 4)Sundre, AB984.24
6  4043    Roch, Brayden (3 / 2)Stettler, AB266.24
7  20036C    Ward, Colton (2 / 8)Three Hills, AB249.38

Team Roping - Header

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  9929C    Pallesen, Wace (6 / 19)Wheatland County, AB3,450.00
2  2371C    Fawcett, Caleb (4 / 19)Stettler, AB2,882.29
3  7134    Hunter, Tee (6 / 5)Sundre, AB2,241.92
4  6620    Tonneson, Tade (5 / 9)Ponoka, AB2,208.72
5  6963    Tetz, Brandon (5 / 10)Didsbury, AB1,909.46
6  4062C    Ross, Randon (2 / 15)Botha , AB993.58
7  6974C    Herman, Tom (3 / 12)Hilda, AB936.54
8  9874C    Coates, Rance (6 / 7)Olds, AB705.09
9  1430C    Kellett, Travis (3 / 9)Picture Butte, AB619.46
10  1656C    Schellenberg, Bailey (2 / )Cochrane, AB524.40
11  6543C    Dolgopol, Kole (2 / 9)Irvine, AB438.62
12  9044C    Lapointe, Cody (1 / 4)Okotoks, AB282.15
13  9371C    Gillis, Dan (1 / 1)Wheatland County, AB252.06
14  19846C    Kellett, Chase (2 / 9)Picture Butte, AB136.68
15  L1830C    Gulick, Susan (1 / )Okotoks, AB109.25

Team Roping - Heeler

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  6752    Allan, Clay (6 / 19)Wheatland County, AB3,450.00
2  2370C    Fawcett, Matt (4 / 19)Stettler, AB2,696.56
3  7135    Hunter, Levi (6 / 5)Sundre, AB2,241.92
4  6630    Tonneson, Coyne (4 / 7)Ponoka, AB2,208.72
5  6799    Pratt, Dawson (2 / 14)Enilda, AB1,885.62
6  6949    Berreth, Garrett (4 / 10)Rockyview County, AB1,701.69
7  19846C    Kellett, Chase (2 / 9)Picture Butte, AB971.02
8  6368C    Herman, Ty (3 / 12)Hilda, AB936.54
9  9872C    Coates, Dustin (6 / 7)Olds, AB705.09
10  WP19391    Schellenberg, Philip (2 / )Cochrane , AB524.40
11  6484C    Dolgopol, Shane (2 / 9)Irvine, AB438.62
12  1479C    Perozak, Guy (1 / 3)Claresholm, AB282.15
13  6543C    Dolgopol, Kole (2 / 9)Irvine, AB273.36

Tie Down Roping

PlacingFCA #NameLocationWinnings
1  1573C    Schauer, Owen (3 / 11)Halkirk , AB3,698.94
2  1399C    Finnerty, Danny (3 / 10)Duchess, AB3,100.00
3  G8104C    McKean, Dusty (6 / 14)Cremona, AB2,343.86
4  4057C    Shuckburgh, Adam (5 / 17)Innisfail, AB2,247.35
5  19846C    Kellett, Chase (3 / 9)Picture Butte, AB1,748.67
6  7134    Hunter, Tee (7 / 4)Sundre, AB1,630.01
7  19996C    McKean, Jayce (7 / 15)Cremona, AB1,612.76
8  6368C    Herman, Ty (4 / 11)Hilda, AB1,454.23
9  1289C    ODonnell, Cody (4 / 8)Lethbridge, AB1,259.36
10  3101C    Wright, Tyson (5 / 9)Lethbridge, AB800.35
11  9132C    Miller, Ryan (4 / 1)Langdon, AB694.21
12  G6257C    Wilson, Harlee (2 / )Rimbey, AB408.12
13  6949    Berreth, Garrett (5 / 11)Rockyview County, AB288.60
14  6543C    Dolgopol, Kole ( / 2)Irvine, AB78.40



The Foothills Cowboys Association is powered by the Rodeo Management SystemTM
Powerful.Flexible.Automated.

Copyright © 2023 Rodeo Ready Ltd.

Rodeo Ready
"The Future of TraditionTM"

/rodeo-season-standings.php?org=FCA&seas=prior
FCA